Prečo je naša klasická masáž úplne iná liga
Matej Lipták
Z praxe, ktorá vás niekedy rozosmeje, inokedy zaskočí
Od pána, ktorého v kúpeľoch „ošúchali“ dvadsať minút po chrbte, cez maséra v talianskom letovisku, ktorý počas masáže pozeral svoj obľúbený seriál (áno, vážne!), až po pani, ktorá namiesto masáže hodinu klebetila a z toho 40 minút masírovala jednu nohu. Alebo masáž v nemocnici – s tak slabým tlakom, že ste ledva cítili dotyk. A nesmiem zabudnúť na legendárneho maséra s deravými ponožkami a vôňou, na ktorú sa len tak nezabúda. A máme tu aj opačný extrém – tých, ktorí vás hodinu doslova mučia. Tlačia, tlačia… a keď vás potom dva dni bolí hlava a máte modriny, vraj to tak má byť a „už to bude dobré“.
Ach jaj...
Človek si až povie – čo sa to stalo s touto krásnou, odbornou prácou? Dnes masáž robí hoci-kto, často bez základných znalostí o tele. A často aj za vysoké peniaze, s prísľubom 100% účinku a bez pokory k lekárom, psychológom či trénerom.
Tak si to povedzme na rovinu Ako to vnímam ja – ako školiťeľ, masér, fyzioterapeut… a človek, ktorý túto robotu zbožňuje.
Čo vlastne je klasická, alebo Švédska masáž?
Klasická masáž bola už v Egypte, Grécku, starom Ríme, v každej tretej knihe o zdraví a možno aj na freske v nejakej jaskyni. Robí sa celé stáročia, takže na nej asi niečo bude – keď sa udržala dodnes, aj napriek tomu, že sme vymysleli Flector, chiropraxiu a kadejaké zázračné náplaste (áno, to bola irónia).
Keď sa robí dobre, tak fakt funguje – a možno práve preto ju ľudia stále chcú. Klasická masáž má presne popísané techniky:
- roztieranie (effleurage)
- hnietenie (petrissage)
- trenie (frikcie)
- poklepávanie (tapotement)
- vibrácie
Tieto techniky určujú typ pohybu a jeho účinok – napríklad prehriatie, uvoľnenie, prekrvenie či aktiváciu svalstva a nervového systému. Ale nepredpisujú presné poradie, silu, ani dĺžku trvania.
Kombinácia hmatov, tlak, zručnosť, technika, tempo a flow, použitá kozmetika, nálada maséra a prostredie – to všetko rozhoduje o tom, či masáž bude relaxačná, alebo aj terapeutická.
A tu prichádza ten zlomový bod – a často aj problém !
Ako Klasickú masáž robíme my
V prvom rade si zakladám na školení našich masérov.Chcem, aby u nás pracovali ľudia so zdravotným vzdelaním, alebo aspoň s dlhoročnou praxou, ktorí absolvovali odborné kurzy a semináre.
Učíme ich komunikovať s klientom ešte pred masážou – zistiť jeho očakávania, kondíciu, zdravotný stav, vek, povolanie.
Pretože práve tieto veci určujú, aká dlhá a intenzívna by mala byť masáž.
Zároveň ich učíme aj základnú diagnostiku – teda kedy je klient vôbec vhodný na masáž a či nemá kontraindikácie, ktoré by ho mohli ohroziť a či nepatrí najskôr do starostlivosti lekára, prípadne fyzioterapia. Pamätám si klienta, ktorého som odmietol masírovať a poslal som ho na pohotovosť. Druhý deň, volala jeho manželka, že to bolo slepé črevo. Bolesť často môže byť príznakom iného ochorenia.
Telo treba na masáž naladiť:
Tu rozhoduje všetko – od množstva oleja až po jeho typ. Ak je ho priveľa, masér nedokáže sval prehriať (viem, sám som to zažil na vlastnom tele). Niekedy sa naolejovaný chrbát jednoducho nedá ani poriadne „chytiť“, nieto ešte roztlačiť myogelozu (tuhý svalový uzol).
Tempo je rovnako dôležité.
Ak si chcete oddýchnuť a masér nabehne „na plný plyn“, nervová sústava sa neupokojí.
Naopak, ak masér tlačí až príliš, namiesto uvoľňenia len zvyšuje napätie.
Každý hmat, každý pohyb – jeho rýchlosť, tlak a atmosféra – ovplyvňuje nervový systém a to, ako sa telo nastaví.
To sú základy ktoré znejú úplne samozrejme, ale napriek tomu to vo väčšine hotelov, wellnes centier, nemocníc je opačná prax.
Základ sú vedomosti a vzdelávanie:
Našich masérov dovzdelávame. Učíme ich prepojenia medzi svalmi, kĺbmi, triggerpointami, momentálnym stavom klienta fyzického aj psychického – a ako to celé prepojiť do masáže, ktorá dáva zmysel.
Príklady z praxe:
- Stuhnutý krk?
- Môže spôsobovať migrény, závraty, bolesti hlavy.
- Keď však cielene uvoľnime šiju, nájdeme trigger pointy a odstránime ich, jemne rozmasírujeme okolie trapézov a záhlavia, a uvoľníme celý chrbát a prsné svalstvo, napätie povolí – a s ním často aj bolesť hlavy. Opakovaná masáž a dobrý fyzioterapeut takto dokážu znížiť množstvo migrén v niektorých prípadoch možno aj migrénu úplne eliminovať.
- Spazmy medzi lopatkami?
- Môžu vystreľovať až na hrudník a spôsobiť pocit pichania pri srdci, alebo bolesti ramena a hornej končatiny.
- Správne zvolený tlak, práca s fasciou, uvoľnenie svalov a ich strečing, rytmus dýchania pomôžu uvoľniť hrudnú oblasť – a nepokoj ustúpi.
- Bolesť kolien?
- Niekedy nemá nič spoločné s kolenami – ale s napätím v stehnách, lýtkach či panve.
- Cielená práca na sedacích svaloch, stehenných triggerpointoch a lýtkach vie urobiť divy – a koleno si zrazu „vydýchne“
A presne toto učíme našich masérov vnímať a cítiť a každého klienta brať individuálne a nerobiť masáž ako naučenú zostavu. Preto sa vám môže stať, že prídete napríklad s bolesťou hlavy – a zistíte, že príčina je niekde medzi stresom, životným štýlom a že relaxačný prístup v masáži môže byť práve to, čo pomôže a svalstvo uvoľniť.
Klasika, ktorá má zmysel
Klasická masáž je krásna a univerzálna technika takmer bez hraníc.
Alebo lepšie povedané – má len niekoľko hraníc:
neochota sa vzdelávať, nezáujem o prácu alebo zlý charakter.
Takých masérov však u nás nenájdete.
A ak by náhodou... dajte nám vedieť.
Budeme vám vďační v mene všetkých slušných a odborných masérov !!!